Επιλέξτε γράμμα:   Α • Β  Γ • Δ • Ε • Ζ  Η • Θ • Ι • Κ • Λ • Μ  Ν  Ξ  Ο  Π  Ρ  Σ  Τ  Υ  Φ  Χ  Ψ  Ω

× Σε αυτή την περιοχή της ιστοσελίδας μπορείτε να γράφετε τα όνειρά σας σε περίπτωση που δεν βρίσκετε την ερμηνεία τους στο αλφαβητάρι μας ή θέλετε να ρωτήσετε για συγκεκριμένες λεπτομέρειες που δεν καλύπτουν οι ήδη υπάρχουσες ερμηνείες. Επίσης, έχετε τη δυνατότητα να συζητήσετε για τα όνειρα άλλων αναγνωστών μας και να πείτε την άποψή σας σε περίπτωση που είχατε ονειρευτεί κι εσείς παρόμοια πράγματα στο παρελθόν ή αν έχετε κάποια εξήγηση γι' αυτά. Παρακαλούμε, ωστόσο, να αποφεύγετε στις δημοσιεύσεις σας τα κεφαλαία γράμματα και τα greeklish (λατινικοί χαρακτήρες), ώστε να κάνετε το έργο όλων μας ευκολότερο.

Μπερδεμένο όνειρο

  • Βαλεντινα
  • Το Άβαταρ του/της Βαλεντινα Συντάκτης θέματος
6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #366 από Βαλεντινα
Μπερδεμένο όνειρο δημιουργήθηκε από Βαλεντινα
Καλημέρα σας,.ειδα στον ύπνο μου σήμερα το πρωί ενα αλλοκοτο ονειρο κ θα ήθελα την ερμηνεία σας.ειδα ότι ήμουν καπου αγνωστα, με μια πρωην γειτονισα ρωσιδα π μεναμε στο χωριό μου διλπα δίπλα, αλλά τώρα αυτη εχει φυγει για την Ουκρανία, εδωκ χρόνια. Ειδα οτι ήμασταν παρεα, και καπου βρεθηκαμε σε ένα αγνωστο σπιτι, ήταν λιγο ατοπο, και ο άνδρας τής κ αυτη ηθελαν να περάσουν πανω απο ενα ύψωμα, πανω στοταβανι για να πανε στον δήθεν σπιτι τους π ήταν εκει πάνω,.ειδα οτι αυτοι περασαν με ευκολια, και έφυγαν, μετα πήγα κ γω να περασω αλλά δε μπορεσα κ πέφτοντας κατω στο πάτωμα,κοντεψα να χτυπησω σε ένα, μάλλον γυαλινο τραπέζι, κ ηταν εκει κ ο νεκρός πατέρας μ κ αρχισε να με μαλωνει κ να μ φωνάζει τοσο άσχημα, π παραλιγο να μεχτηπεισει κιολας. Μ έλεγε με νευρα οτι αυτο π κανεις είναι επικίνδυνο ,,παραλίγο να σκωτοθεις.κατοπιν ειδα πώς ειδα αυτη τη Ρωσίδα με το αντρα της,καθονταν σε ενα τραπεζακι σε ενα διαδρομο, κ εγω πήγα εκεί κ κατι τους έλεγα, δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι τους είπα οτι βρηκα τιν πορτα κ ηρθα εδώ πανω στο σπιτι τους. Τοτε αυτη μ είπε να μ δείξει το κενουριο τής σπιτι, τα δωματια τ σπιτιου...μπηκαμε πρωτα σε ένα άγνωστο δωμάτιο, πολι όμορφο, π δε μπορεσα να το κρατήσω στην μνήμη μου. Μετά περσαμε ενα διαδρομο, μικρο χωλ κ ειδα στα δεξιά μ σε ένα μικρό δωματιακι να κοιματε ενας αγνωστος άνδρας, γκριζομαλης, πάνω σε κρεβάτι σκεπασμενος. Μετα μπηκαμε σε άλλο ένα δωματιο π ούτε αυτο το θυμάμαι κ καλά, αλλά ειδα τη ρωσιδα να κάθετε σε ένα τραπεζι κ να μ λέει ότι ο γιος τής πέθανε ή σκωτοθηκε, πηγε να ανέβει εκινο το ύψωμα, (π σας ανεφερα ποιο πάνω )κ επεσε κ σκωτοθηκε.εγω θυμήθηκα το γιο της και ειπα κριμα γιατι τον ήξερα απο μικρο, κ ποσω χρονων ειναι τωρα, κ αυτη μ λεει 23 κ γω είπα τόσο μεγαλο γιο έχεις?φενόταν λυπημενη γιατί ειχε μονο αυτό το γιο ,δεν ειχε άλλον, στο όνειρο θυμάμαι οτι ειχε κ ένα κοριτσακι μικρο, αλλά τωρα αυτό πρέπει να νε πανω απο 10 ετών. Σε κάποια άλλη φάση ειδα πως αυτη ηθελε να μπει σε ένα λεωφορείο να παει ταχα σε ένα μερος π λεγοταν ζαγοροχωρια ή ζαροχωρια δε θυμάμαι κ καλά, κ εγώ έλεγα ενα μέρος π θελω κ γω να πάω, κ π αυτο έχει περίπου την ίδια ονομασία, λεγετε χωρια, αλλά αυτη μ έλεγε οτι εγω αλου θα παω, κ τελικά ειδα ότι μπηκε μεσα σε ενα λεωφοριο κ φεύγοντας μ είπε, ότι εγω φεύγω παου αλλου τωρα, κ την ειδα ορθια μες στο λεωφορείο να φεύγει. Σε ολο το όνειρο την εβλεπα δήθεν λυπημενη απο το χαμο του γιου της, κ γω έλεγα, κριμα εμεινε τωρα μενα κορίτσι. Καπου αλλου μετά ειδα πώς βρηκα την μανα μ κ τής έλεγα γιαυτη την ρωσιδα τα καθεκαστα, κ όταν μετα πηγα να τής πω αυτό που εχασε το γιο τής, αυτη με απεφευγε θυμωμενη, εγώπροσπαθουσα να της το πω, αλλά δε τακαταφερνα κ νομίζωημουν τσατισμενη με την μάνα μ. Σε κάποια στιγμη νομιζω εχασα την μάνα μ και έψαχνα να την βρω απεγνωσμενα, εψαχνα μεσα σε ένα ιατριο ή νοσοκομείο δεν θυμάμαι, αλλα δε την βρήκα πουθενά....τι να σημαίνει το όνειρο μου?ευχαριστώ.